Петков нареди ревизија на „Турски поток“, според него – корупцијата е инструмент на влијанието на Путин во Бугарија

Од:

Бугарскот премиер Кирил Петков наредил целосна проверка на проектот „Турски поток“, изграден по прекинот на „Јужен поток“, јавија бугарските медиуми. Според неговото објаснување, неговите коалициски партнери ја гледаат корупцијата како клучна алатка за влијанието на Путин во Бугарија. Ставот го искажа на почетокот на владина седница.

„Овој тип на проект е токму она што се зборува кога корупцијата се користи како надворешнополитичко средство од Путин“, нагласи Петков.

Тој додаде дека по посетата на САД е договорена набавка на течен гас по ниски цени, а паралелно, Министерството за енергетика на Бугарија ќе продолжи да преговара за дополнителни набавки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петков: Скопје има избор за сопствената иднина, Брисел ги поддржа бугарските позиции

Катерина Павлова-Николовска

Петков го повика Ковачевски да прифати компромис

А1он

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Ана Ололовска

Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

Ана Ололовска