Петков го осуди руското признавање на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск

Од:

Бугарскиот премиер Кирил Петков вечерва на својот профил на Твитер експресно ја осуди одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ги признае Доњецк и Луганск како независни ентитети.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков напиша дека Бугарија продолжува да го поддржува територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници.

„Мора да се почитува меѓународното право“, напиша бугарскиот премиер и додаде дека Европската Унија ќе одговори обединето во својата одбрана.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Во Софија протест против враќањето на хартиеното гласачко ливче во Бугарија

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

„Демократска Бугарија” и „Промените продолжуваат” вечерва на протест пред бугарското Народно собрание

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска