Петчлено семејство од Турција завршило во нишката болница, сите се затруле со храна

Од:

Пет членови на турско семејство вчера завршиле во Клиничкиот центар во Ниш откако се затруле јадејќи најверојатно сендвичи кои биле сместени во рачен фрижидер. Познато е дека тие патувале низ Србија, враќајќи се од Турција во земјата на ЕУ каде живеат и работат, кога одеднаш им се слошило.

-Татко и мајка од Турција и нивните три сина од седум, осум и девет години застанаа на паркинг во близина на Ниш за да се одморат од патот, да се освежат и да јадат. Јаделе храна што ја подготвиле и ја донеле со себе, а која била во рачен фрижидер што го носеле со себе. Најверојатно се работи за сендвичи. Во Клиничкиот центар во Ниш дошле со класични симптоми на труење со храна – повраќање и дијареа – известуваат локалните медиуми.

Сите хоспитализирани пациенти се добро и стабилни.

Сопружниците и децата се во стабилна здравствена состојба и не се опасни по живот – велат од Клиничкиот центар во Ниш.

Би можело да ве интересира

Студентски отпор: Шест студенти од „Пелагонија“ се затруле со расипани јајца

Орце Костов

Десетици ученици во Мексико затруени со непозната супстанца

Горан Наумовски

Осум лица во Србија се во тешка состојба поради труење со печурки што го купиле на пазар

Најмалку 96 туристи се затруле со храна во ресторан во Будва

Горан Наумовски

ДСЗИ ја затвори и втората менза во „Кромберг и Шуберт“, 41 затруен досега

Ана Ололовска

Се затруле со храна 37 вработени во „Кромберг & Шуберт“ во Битола

Ана Ололовска