Пензионерите во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз

Од:

Околу 600.000 пензионери во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Според министерот за инфраструктура Јернеј Вртовец, пензионерите ќе можат слободно да се возат на меѓуградските автобуски и железнички линии. Вртовец кажа и дека владата размислува за начините како може и градскиот автобуски превоз во иднина да биде бесплатен за оваа категорија граѓани.

За да можат пензионерите, но и сите лица постари од 65 години да ја користат ова поволност, ќе треба најпрво да поднесат соодветно барање, по што доколку ги исполнуваат условите ќе добијат специјална картичка. Тие ќе бидат со важност од 12 месеци, а пензионерите се должи 30 дена пред истекот на рокот да поднесат барање за нивно продолжување.

Би можело да ве интересира

Во Словенија лекуваат Ковид-19 со ремдесивир, фавипивавир и дексаметазон

А1он

Во Австрија и Словенија паѓал град со големина на јаболко

Ана Ололовска

Во Љубљана одржан 14. антивладин протест

Ана Ололовска

Словенија продолжува да ги субвенционира платите на граѓаните кои чекаат работа

Ана Ололовска

Една третина од Словенија ќе биде покриена со 5Г мрежа до крајот на годинава

А1он

Во Словенија разгледуваат промена на дефиницијата силување во кривичниот закон

Ана Ололовска