Пецас: Правиме сѐ што можеме за да ги ублажиме негативните последици од национално штетниот Договор од Преспа

Од:

Договорот од Преспа е национално штетен и правиме сѐ што можеме за да ги ублажиме негативните последици како за македонските производи така и во врска со македонскиот јазик и националност кои имаат некои негативни последици, вели портпаролот на грчката влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето како грчката влада го карактеризира Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

– Премиерот, како на саемот во Солун каде што беше прашан, но и во неговите меѓународни контакти со лидерите на други европски земји, како што беше во Франција, Германија и Холандија договорот го карактеризираше како национално штетен договор и правиме сѐ што можеме за да ги ублажиме негативните последици како за македонските производи така и во врска со прашањата за македонски јазик и националност што имаат некои негативни последици, рече Пецас.

Би можело да ве интересира

Брнз: С. Македонија направи чекор напред со Преспанскиот договор и НАТО, но тој чекор мора да се одржува

Ана Ололовска

Ципрас: Горд сум на Договорот од Преспа, без него Турција ќе беше и на грчката северна граница

Катерина Павлова-Николовска

Уставниот суд ќе распарава за Законот за Договорот од Преспа и за Законот за употреба на јазиците

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ ќе го смени името, но ќе остане СДСМ

Искра Манојлоска

Ципрас: Ако не постоеше Договорот од Преспа, денес Турција ќе беше и на нашата северна граница

Ана Ололовска

Заев: Етничката припадност во личните карти не е спротивна на договорот со Грција

Катерина Павлова-Николовска