Пецас: Изборот на Схинас за потпретседател на ЕК е национален успех од огромно значење

Од:

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите го коментираше изборот на Маргаритис Схинас за потпретседател на Европската комисија, велејќи дека е важен национален успех, но значи и израз на доверба кон Грција.

-Оваа одлука претставува национален успех од огромно значење, бидејќи е глас на доверба кон нашата татковина. Покажува дека земјата се надградува на европската сцена и менува брзина во рамки на Унијата. Го означува закрепнување на довербата на нашите партнери кон Грција и практично препознавање на можностите на претставникот за важни портфолија. Бидејќи, како што истакна и премиерот, заштитата на границите, колективната безбедност и можностите за мобилизација во вработувањата, образованието и културата, што му се доделени на Мархаритис Схинас се централните предизвици, како за нашата татковина, така и за Европската унија, рече Пецас.

Би можело да ве интересира

Честитки од Павлопулос, Мицотакис и Ципрас до Циципас за победата на АТП Мастерс турнирот во Лондон

Ана Ололовска

Со мали инциденти заврши одбележувањето на годишнината од студентскиот бунт и падот на хунтата во Атина

Ана Ололовска

Уапсени најмалку шест лица во акција на грчката полиција во атинската нсделба Ексархија

Ана Ололовска

Починало бебе сместено прифатниот центар за бегалци и мигранти на грчкиот остров Лезбос

Ана Ололовска

Во Атина под силни безбедносни мерки се одржува годишнината од студентскиот бунт против хунтата

Ана Ололовска

Речиси 7.000 Грци минатиот месец се возеле без билет во јавниот превоз во Атина

Ана Ололовска