Павлопулос ѝ честиташе на Сакаларопулу

Од:

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос денеска телефонски разговараше со неговата наследничка, со новоизбраната претседателка на земјата Екатерини Сакеларопулу за да ѝ честита и да и посака успех во извршувањето на нејзината должност, соопштија од претседателската палата, јави дописничката на МИА од Атина.

Мандатот на Павлопулос завршува на 13 март 2019 година кога Сакеларопулу ќе положи свечена заклетва и ќе ја преземе функцијата, со што ќе стане првата жена претседател во историјата на Грција.

Би можело да ве интересира

Дополнителен персонал во болниците на грчките острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Ана Ололовска

Регистрирани нови седум смртни случаи од сезонски грип во Грција

Ана Ололовска

Митаракис: Пет грчки острови го носат товарот на европската миграциска криза

Ана Ололовска

Во Солун запалени возила на Министерството за култура

Ана Ололовска

Дендиас: Грција е против нечесен и навредлив компромис

Анархистичката група ја презеде одговорноста за запалени автомобили и ги повика граѓаните да не паркираат до луксузни возила

А1он