Патријархот Порфириј го подржа откажувањето на Европрајд во Белград

Од:

Патријархот на Српската православна црква Порфириј го поддржа откажувањето на Европрајд, чие одржување беше најавено во Белград, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

-Оваа тема ни е вештачки наметната и е тотално против вредносниот систем на нашиот народ, како и на нашите браќа и сестри од други религии и народи со кои живееме. За ова директно ми посведочеа претставници на традиционалните Цркви и верски заедници. Затоа, откажувањето на оваа манифестација го сметам за правилно, се вели во соопштението на Порфириј објавено на веб-страницата на СПЦ.

Тој изјави дека во душата на православните христијани е всадено учењето на црквата, изразено веќе на првите страници на Библијата, каде што пишува дека „Бог го создаде човекот како два пола, како машки и женски, што значи дека бракот и семејството, од почетокот на светот до денес и до крајот на светот и векот, е дефинирано како заедница на љубов на маж и жена со нивните деца“.

-Целосно ја разбираме фундаментално оправданата голема загриженост на нашиот народ кој во грубото промовирање и наметнување на политики и идеологии кои имаат за цел да ги уништат столбовите на кои со векови се гради нашиот идентитет, да направат сè да биде кревко, релативно и флуидно, да се почувствува длабоко и систематско загрозување на сите фундаментални вредности на кои им е верен со векови, особено на светињата на бракот и семејството, напиша Порфиј.

„Од овие причини, неколку пати во директен разговор со највисоките претставници на државата ги презентиравме причините поради кои сметаме дека е неопходно и оправдано да се откаже од Европрајд“, додаде тој.

Патријархот на СПЦ исто така изјави дека црквата е „против секаква форма на насилство, јавно жигосување и прогон на кој било“.

-Злото не се лечи и не се победува со насилство, туку на тој начин само се множи, се вели во изјавата на Порфириј.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Инциденти и приведени во Белград, парада сепак ќе има, Брнабиќ дала гаранции

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Во Белград почна Европрајд, неизвесно одржувањето на парадата

Катерина Павлова-Николовска

ХРВ: Оправдувањето на Белград за откажување на Европрајд е слично со аргументите на Русија за забрана на ЛГБТ маршевите

Стано: ЕУ ги охрабрува српските власти да најдат решение за одржување на Европрајд

Организаторите на белградскиот Еуропрајд најавија дека настанот сепак ќе се одржи

Горан Наумовски

Посетата на српскиот патријарх Порфириј на Црна гора одложена

Катерина Павлова-Николовска