Патријархот Иринеј: Пресудата на Ратко Младиќ е дело на ѓаволот

Од:

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј оцени дека пресудата на поранешниот командант на силите на босанските Срби, Ратко Младиќ на доживотен затвор била сосема очекувана.

Иринеј за весникот „Ало“ озјави дека оваа пресуда, како и сите останати против Србите, се резултат на тоа што „светските моќници работат ѓаволски дела“.

Според него, во Хаг е направена неправда, бидејќи им се суди само на српските генерали, а сите останати се пуштаат на слобода како „само Србите да се виновни за се“.

Би можело да ве интересира

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Во Србија од идната година ќе се плаќа данок за возила сразмерно со пазарната вредност

А1он

ВИДЕО: Експлозија силна како земјотрес во близина на Белград, има мртви и исчезнати

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он

Во Србија најпрофитабилните компании се во странска сопственост

А1он