Партијата на Варуфакис без претставник во Европскиот парламент

Од:

По преброени 93,76 отсто од гласовите, партијата на поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис, Мера25 останува надвор од Европскиот парламент и го губи едното пратеничко место што го имаше до рано утрово, поради тоа што бројот на добиени гласови не е над цензусот од три проценти, јави дописничката на МИА од Атина.

Партијата Мера25, според првите официјални резултати во неделата вечерта имаше 3,11 отсто, вчера наутро 3,06, процент кој со пребројувањето на гласовите се намалуваше за утрово да стигне до 3,01 отсто. Овој 0.01 отсто значеше и едно пратеничко место во ЕП.

Сега со преброени 93.76 отсто од гласачките ливчиња, заклучно со 12.56 часот по локално време, партијата има 3 три проценти, со што го губи европратеникот, кој го добива партијата што освои најголем број гласови, односно Нова демократија.

Според последните податоци од Министерството за внатрешни работи на Грција, Нова демократија освоила 33,12 отсто од гласовите и осум европратеници, СИРИЗА 23,80 проценти и шест мандати, Движење на промена 7,69 отсто и двајца европратеници, а по едно место во Европарламентот добија Комунистичка партија на Грција со освоени 5,38 отсто, Златна зора со 4,86 и Грчко решение со 4,15 проценти. Сите останати партии што се под три процентниот цензус заедно освоиле вкупно 21 отсто гласови.

Пребројувањето на гласовите продолжува и не е исклучена можноста да има нови промени.

Би можело да ве интересира

Полициска интервенција во две кино сали во Атина за филмот „Џокер“

Ана Ололовска

Баратели на азил од Самос ќе бидат распределени во други делови на Грција, за попладнево закажан протест

Ана Ололовска

Ципрас: Грција е отсутна од случувањата во соседството

Ана Ололовска

Грчко МНР: Членките на ЕУ да соработуваат за реализирање на европската перспектива на Западен Балкан

Ана Ололовска

СИРИЗА: Атина е пасивен набљудувач на одлуките што другите ги носат за грчкото соседство

Ана Ололовска

Мицотакис: Исходот од Самитот не е добар ни за Балканот, ни за Грција