Партијата на Борисов очекува влада на партиите што протестираа

Од:

Во својата прва реакција во јавноста од крајот на денот на изборите во Бугарија, партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов-ГЕРБ предвидува дека се појавува влада составена од партиите на протестите, што се одржаа пред една година. Според Тома Биков, тоа значи дека ќе има влада што нема да сноси одредена одговорност.

Лидерот на бугарските социјалисти Корнелија Нинова најави дека нема да поднесе оставка по изборите, бидејќи сега БСП и Бугарија имаат поважни задачи, како што е оваа земја да има функционална влада.

Не било погрешно, според нејзиното мислење, проектите што биле направени за широка левичарска коалиција. Таа им се заблагодари на своите коалициски партнери и рече дека тие први разговарале и оценувале за работата на БСП и нејзината широка левичарска коалиција.

Таа коментираше дека БСП е подготвена да преговара за политики во различни области при формирањето на новата влада на Бугарија.

Еден од лидерите на коалицијата „Исправи се! Мафијата надвор!“, Армани Бабикјан, коментираше дека неговата партија може да поддржи влада на промени.

Би можело да ве интересира

Средба Заев – Ајкхорст: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение што ќе овозможи двојна победа

А1он

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Бугарскиот претседател Румен Радев ја претстави новата привремена влада

Бугарскиот министер за одбрана учествуваше во евакуација на Авганистанците кои работеа за Софија

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Јанев: Привремената Влада го заштити националниот интерес во однос на позицијата за Македонија

А1он