Парламентот на Словенија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Од:

Словенечкиот парламент на вонредна седница го ратификува протоколот за членство на нашата земја во НАТО, пренесуваат тамошните медиуми. Пред гласањето, пред пратениците се обрати и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, кој порача дека меѓу двете држави нема отворени прашања.

Протоколот доби зелено светло со 72 гласа „за“ и 12 „против“, од присутните пратеници во Собранието.

Претседателот на македонското Собрание, утре, како што најавија од неговиот кабинет ќе присуствува и на ратификацијата на протоклот за членство на Македонија во НАТО и во албанскиот Парламент.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Убедени сме дека Косово во најкус можен рок ќе ги обезбеди условите за увоз на икра

Бектеши утре на средба со Шела за забраната за увоз на компир и мед

Српски полицајци херојски го спасија живот на деветгодишно девојче

Татјана Ташкова

Во понеделник ќе се решава по косовската забрана за извоз на компири и мед

Татјана Ташкова

Косово забрани увоз на компири и мед од Македонија

А1он

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“