Париз ја повика Србија и „особено Косово“ да го прифатат предлогот на ЕУ за регистарски таблички

Од:

Франција денеска ја повика Србија и Косово да го прифатат предлогот на Европската унија за решавање на спорот за регистарските таблички по неуспехот на преговорите за кои Брисел ја обвини Приштина, пренесе Бета.

Франција „ги повикува двете страни, особено Косово, да го прифатат компромисниот предлог формулиран од Европската унија“, се вели во соопштението на портпаролката на француското Министерство за надворешни работи.

„Франција целосно го поддржува европското посредување, кое треба да овозможи напредок кон глобален и правно обврзувачки договор меѓу Србија и Косово и напредок кон европската перспектива на двете земји“, се вели во соопштението на француското Министерство.

„Франција силно ги повикува страните да ги продолжат разговорите во наредните денови во духот на компромисот и да ги спроведат веќе склучените договори, вклучително и одредбите поврзани со Заедницата на српските општини“, се вели во соопштението.

„Франција се придружува на повиците на Европската унија да се избегне каква било унилатерална акција што може да поттикне тензии“, се заклучува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Курти: Формирање на ЗСО не е можно

Горан Наумовски

Сериски убиец од Србија уапсен во Германија: Ограбувал и убивал пензионери

А1он

Авион принудно слета во Белград, почина патничка

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Големи протести во Франција против пензиската реформа

Катерина Павлова-Николовска

САД го блокираат влезот на Косово во Советот на Европа

Објавен Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

А1он