Папата Франциск ќе го посети грчкиот остров Лезбос

Од:

За време на турнејата што ја вклучува и Грција, папата Франциск кон крајот на ноември или почетокот на декември ќе го посети островот Лезбос.

Во рамките на подготовките за посетата, според истите информации, денеска на Лезбос се кардинали од Ватикан, кои заедно со претставници на Министерството за миграција и азил на Грција ќе го посетат во привремениот центар за прием на бегалци и мигранти Кара Тепе, што е дел од програмата на папата.

Грчкиот остров, папата Франциск го посети и во 2016 година, кога во ек беше мигрантската/бегалската криза, а Лезбос беше најпогоден.

Би можело да ве интересира

Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

Во близина на граничниот премин Богородица пронајдени пет мигранти од Сирија

А1он

Пакистанци и малолетници од Авганистан во импровизиран камп на границата со Србија малтретирале и уценувале мигранти

Катерина Павлова-Николовска

Естонија поставува ограда на границите со Русија за да се заштити од мигрантски бран

Откриени 39 илегални мигранти од Блискиот Исток во полициска акција над селата Лојане и Ваксинце

А1он

Белоруски медиуми тврдат дека мигрантите ја напуштаат границата меѓу Белорусија и Полска

А1он