Папандреу: Лидерите на ЕУ да испратат силна порака за Северна Македонија и Албанија

Од:

Почеток на пристапни разговори со Северна Македонија и Албанија ќе биде признание дека Западен Балкан припаѓа на европското семејство, историјата и заедничката иднина, напиша поранешниот грчки премиер, а сега пратеник од Движење на промена, Јоргос Папандреу на неговиот официјален Твитер профил и додаде дека лидерите на ЕУ треба да испратат силна порака.

– Во време кога нашите демократски темели, развиени по Втората светска војна и нашите европски вредности се доведуваат во прашање, лидерите на ЕУ треба да испратат силна порака дека ги почитуваат нашите заложби за Западен Балкан. Почеток на пристапни разговори со Северна Македонија и Албанија ќе биде признание дека Западен Балкан припаѓа на нашето европско семејство, историјата и заедничката иднина, напиша Папандреу на Твитер.

Би можело да ве интересира

Градоначалникот на источен Самос подготвен да поднесе оставка ако грчката влада не отстапи од планот за бегалците и мигрантите

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на земјата во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Ана Ололовска

Моншалан: Европската перспектива на Северна Македонија не е доведена во прашање

Ана Ололовска

Брегу: За седум години во ЕУ емигрирала четвртина од населението од Западен Балкан

Ана Ололовска