Панајотопулос: Ако се почитува Договорот од Преспа може да имаме подобра иднина

Од:

Почитувањето на договорот од двете страни, без отстапки може да донесе позитивни резултати и подобра иднина, рече новиот грчки министер за одбрана, Никос Панајотопулос, говорејќи на конференцијата на „Економист“ на панел дискусијата посветена на Балканот и Договорот од Преспа, на која учествуваше и министерот за надворешни работи на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

-Не ја оспорувам намерата на некои дека овој договор беше постигнат за добра цел за да ја зајакне стабилноста во регионот, да ги зајакне геополитичките темели за да не постојат пресврти. Моето мислење е дека за овој договор да опстане и да произведе позитивни резултати ќе треба и двете страни да бидат посветени во почитувањето и задржувањето на суштинските условите на договорот. Ова е мојата позиција и како правник. Ако се почитува без отстапки сите суштински услови од договорот, тогаш може да одиме кон подобра иднина, рече Панајотопулос .

Би можело да ве интересира

Демолирана новата табла на ,,Воинот на коњ”

Варвициотис: Со Договорот од Преспа Грција изгуби две оружја

Ана Ололовска

Бутарис: Договорот од Преспа мора да се почитува

Ана Ололовска

„Катимерини“: Атина нема да блокира, но ќе бара строго спроведување на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Панајотопулос: Договорот од Преспа создава сплет на правни обврски

Ана Ололовска

Костас А. Караманлис: Договорот од Преспа не може да се промени или да се фрли во канта за отпадоци

Ана Ололовска