Панајотопулос: Ако се почитува Договорот од Преспа може да имаме подобра иднина

Од:

Почитувањето на договорот од двете страни, без отстапки може да донесе позитивни резултати и подобра иднина, рече новиот грчки министер за одбрана, Никос Панајотопулос, говорејќи на конференцијата на „Економист“ на панел дискусијата посветена на Балканот и Договорот од Преспа, на која учествуваше и министерот за надворешни работи на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

-Не ја оспорувам намерата на некои дека овој договор беше постигнат за добра цел за да ја зајакне стабилноста во регионот, да ги зајакне геополитичките темели за да не постојат пресврти. Моето мислење е дека за овој договор да опстане и да произведе позитивни резултати ќе треба и двете страни да бидат посветени во почитувањето и задржувањето на суштинските условите на договорот. Ова е мојата позиција и како правник. Ако се почитува без отстапки сите суштински услови од договорот, тогаш може да одиме кон подобра иднина, рече Панајотопулос .

Би можело да ве интересира

Ципрас: Мицотакис да заземе став за позицијата на Самарас за Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Заев ќе разговара со Мицотакис за Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ

Ана Ололовска

Варвициотис: Добар или лош, Договорот од Преспа е тој, времето не се враќа назад

Ана Ололовска

Ципрас: Горди сме на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Катругалос: Мицотакис ги толерира оние кои говорат за поништување на Договорот од Преспа

Дендиас: Потребно е целосно и доследно спроведување на Договорот од Преспа