Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

Од:

Специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан Метју Палмер изјави дека следната косовска влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине царините на српските производи, кои, како што наведе, се пречка за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Палмер за Гласот на Америка рече дека САД се надеваат оти Србија на укинувањето на тарифите ќе одговори со свои иницијативи, кои би опфатиле и потенцијална суспензија на кампањата за повлекување на признавањето на Косово, и оти врз тие основи, двете страни би можеле да се вратат на преговарачка маса во позитивна атмосфера, свртени кон постигнување договор.

– Прво да ги почекаме изборите на Косово кои се закажани за 6 октомври, после што следува процес за формирање влада, рече Палмер по враќањето од посетата на регионот.

Би можело да ве интересира

Управен суд: Владата погрешно ги поништила решенијата на Чулев во МВР

Ана Ололовска

Влада: Нема да има присилна наплата за даночни долгови доспеани во мај и јуни

Ана Ололовска

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

А1он

Сметководителите кои започнале со обука, имаат рок од 200 дена по крајот на вонредната да ја завршат

А1он

Лекови без хартиен рецепт ќе има и во наредните шест месеци

А1он

Социјалната помош за мај ќе почне со исплата од втори јуни

А1он