Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово

Од:

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер не ја исклучи можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово.

– На страните им останува да ги утврдат параметрите на дијалогот, истакна Палмер во интервју за порталот „ЕУобсервер“ во Брисел, запрашан за планот за размена на територии, пренесе српската новинска агенција БЕТА.

Тој посочи дека ги поддржува „страните да најдат начин да се вратат на преговарачката маса, да ги стават сите важни прашања на масата за преговарање и да најдат начин за нормализирање на односите“.

– Идеално би било со взаемно признание. Ние би сакале да го видиме взаемното признавање на Србија и Косово како резултат на тој процес, посочи Палмер.

Тој не одговори на дополнителни прашања за тоа дали ставот на САД е во спротивност со позицијата на Германија дека договорот меѓу Србија и Косово за размена на територии може да го дестабилизира регионот.

Би можело да ве интересира

Десет пратеници во косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

А1он

Српската премиерка ќе предложи мерка – задолжително носење маски во затворен простор во цела држава

А1он

Кардиохирургот Ристиќ открива: Млади и здрави умираат за два дена, направивме 17 обдукции, резултатите се фрапантни

Ана Ололовска

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска