Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии помеѓу Србија и Косово

Од:

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер не ја исклучи можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово.

– На страните им останува да ги утврдат параметрите на дијалогот, истакна Палмер во интервју за порталот „ЕУобсервер“ во Брисел, запрашан за планот за размена на територии, пренесе српската новинска агенција БЕТА.

Тој посочи дека ги поддржува „страните да најдат начин да се вратат на преговарачката маса, да ги стават сите важни прашања на масата за преговарање и да најдат начин за нормализирање на односите“.

– Идеално би било со взаемно признание. Ние би сакале да го видиме взаемното признавање на Србија и Косово како резултат на тој процес, посочи Палмер.

Тој не одговори на дополнителни прашања за тоа дали ставот на САД е во спротивност со позицијата на Германија дека договорот меѓу Србија и Косово за размена на територии може да го дестабилизира регионот.

Би можело да ве интересира

Во Србија евидентирани вкупно 1.624 заразени со коронавирус и 44 смртни случаи

Ана Ололовска

НУНС: Во Србија е загрозена слободата на изразување и безбедноста на новинарите

Ана Ололовска

Предраг Кон: Не можеме да следиме кој од кого се заразил, Србија не ја држи ситуацијата во свои раце

Ана Ололовска

Во Србија слетаа 11 руски авиони со медицинска помош и 87 војници и лекари

Ана Ололовска

Нови шестмина заболени и исто толку излекувани од коронавирусот во Косово

Ана Ололовска

Пациентите сместени во карантинот на Белградскиот саем утре најавија штрајк со глад

А1он