Пахор повторно побара да се зголемат овластувањата на армијата

Од:

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, кој заедно со министерот за внатрешни работи, Алеш Хојс, и за одбрана, Матеј Тонин, беше во посета на јужната граница кон Хрватска, изјави дека треба повторно да се разгледа можноста од давањето поголеми овластувања на армијата со цел заштита на границата.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, првиот обид да се активира членот 37 од Законот за одбрана, со кој армијата ќе добиеше дополнителни овластувања, пропадна, откако немаше доволен број пратеници кои го поддржаа предлогот.

– Аргументите за активирање можеби не беа доволно убедливи. Во Собранието може доминира мислење дека Владата сака да ја искористи состојбата со епидемијата за други цели. Но, факт е дека и армијата се согласува да добие поголеми овластувања, изјави Пахор.

Целта на Владата е да ѝ даде на армијата поголеми овластувања со цел заштита на јужната граница, што е под притисок од нелегалната миграција, бидејќи полицијата се повлекува во внатрешноста на земјата поради спроведување на мерките за ограничување на движењето поради новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

Пахор: Единствен начин за решавање на проблемите на Западен Балкан е забрзување на процесот за членство во ЕУ

Ана Ололовска

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Бројот на слободни работни места во Словенија достигна рекордно високо ниво во вториот квартал

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Пахор: Турција е важна земја за Словенија

Пахор во Анкара: Ризикот се уште постои на Западен Балкан и во Босна и Херцеговина