Пахор: Договорот меѓу Скопје и Атина може да поттикне решавање и на другите проблеми на Балканот

Договорот за решавање на долгогодишниот спор меѓу Македонија и Грција може да претставува поттик и за другите земји од Балканот да ги решат нивните меѓусебни проблеми, изјави денеска словенечкиот премиер Борут Пахор.

Според Пахор, договорот за новото име на Македонија претставува „важен сигнал кој би поттикнал решавање на билатералните и на мултилатералните прашања на Западниот Балкан“.

– Договорот ги промовира мирот, безбедноста и евроатланската перспектива на регионот, оцени Пахор.

Би можело да ве интересира

Словенија: Дополнителен број војници испратени на границата со Италија како помош за полицијата

Невреме во Словенија и Хрватска, помош за општините кои претрпеа големи штети

Татјана Ташкова

За неколку дена во Словенија приведени речиси 100 илегални мигранти

Татјана Ташкова

Шарец: Словенија го бара местото еврокомесар за проширување

Словенија и Италија почнаа заеднички гранични контроли

Ана Ололовска

Салвини планира и бодликава жица на италијанско-словенечката граница