Отворени се премините Јариње и Брњак, отстранети се барикадите на северот на Косово

Од:

Отворени се премините Јариње и Брњак соопшти попладнево косовската полиција. Сите барикади кои ги поставија Србите на северот на Косово се отстранети. Остнати се само двата изгорени камиона.

По 19 дена на пунктовите, Србите се повлекоа по состанокот со претседателот на Србија александар Вучиќ кој им рече дека се добиени гаранции од САД и од ЕУ за исполнување на нивните барања. Претходно во домашен притвор беше пуштен поранешниот полицаец Дејан Пантиќ, а на беше ослободен и Никола Недељковиќ.

Како што јавува Нова.рс косовската полиција поставила инпровизиран пункт на патот Звечан-Лепосавиќ.

Би можело да ве интересира

Лајчак: Без формирање на Заедница на српски општини нема договор

Ахмети за средбата Вучиќ-Курти во Охрид: Се прават последните чекори кон помирување, ги охрабруваме косовските власти

Курти: Очекувам договор

Курти: Заемното признавање е суштината и централната точка на целосната нормализацијата на односите меѓу Приштина и Белград

Ана Ололовска

Европските лидери ќе ги повикаат Србија и Косово да ја „искористат историската шанса“ што ја нуди планот на ЕУ

Курти по средбата со Лајчак: Го прифаќаме предлогот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина

Ана Ололовска