Откажана посетата на хрватскиот претседател на БиХ од безбедносни причини

Од:

За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат кон Нова Била и Босна Сребрена“ се откажува од безбедносни причини, соопшти Кабинетот на претседателот на Хрватска.

dobivaj vesti na viber

„Одлуката за откажување на посетата се заснова на безбедносната проценка на надлежните институции на Република Хрватска“, се наведува во соопштението.

„Претседателот Милановиќ изразува жалење што нема да учествува на одбележувањето на овој значаен настан за Хрватите од Лашванска долина и изразува силна поддршка и благодарност до организаторите за зачувување на споменот на хуманитарниот конвој“, се додава во соопштението од Кабинетот на хрватскиот претседател Милановиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар зафати фабрика во Бихаќ

Катерина Павлова-Николовска

Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

Пахор предлага ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ веднаш и без услови

Изетбеговиќ: Односите во БиХ се толку лоши, што сега не е возможна изборна реформа

Милановиќ: Ќе ставам вето на влезот на Финска во НАТО

А1он

Хрватските новинари го повикаа Милановиќ да не ја навредува новинарската професија