Оставки на словенечкиот министер за внатрешни работи и директорот на полицијата

Од:

Словенечката полиција остана без раководство откако оставки поднесоа министерот за внатрешни работи Алеш Хојс и директорот на полицијата Антон Травнер, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Причина за оставката на Хојс е претресот што полицијата го прави во домот на министерот за економија Здравко Почивалшек, за кого има сомнежи дека правел незаконски дејства при набавката на респиратори и заштитна опрема за потребите на словенечките болници.

Оставката која е неотповиклива Хојс веќе му ја испратил на премиерот Јанез Јанша за кого ова е прво повлекување на министер во неговата Влада.

Сега веќе поранешниот министер на социјалните мрежи ја објави оставката во која пишува дека претресот во домот на Почивалшек е незаконски и дека полицијата во некои сегменти е контролирана од, како што ја нарече „удбашко-партиска структура“.

Пред да биде избран за министер за внатрешни работи, во минатото Хојс беше и прв човек на телевизијата Нова24 ТВ, за која опозицијата обвинува дека е финансирани директно со „унгарски пари“ и дека е „партиска телевизија на премиерот Јанез Јанша“.

Инаку, полицијата денес прави претреси во 11 објекти меѓу кои и домот на министерот за економија во обид да се најдат докази за корупција при реализацијата на осум милионскиот тендер за набавка на медицинска опрема.

Би можело да ве интересира

Словенечката владејачка Партија на пензионерите бара од својата претседателка да поднесе оставка

А1он

Во Словенија лекуваат Ковид-19 со ремдесивир, фавипивавир и дексаметазон

А1он

Во Австрија и Словенија паѓал град со големина на јаболко

Ана Ололовска

Во Љубљана одржан 14. антивладин протест

Ана Ололовска

Словенија продолжува да ги субвенционира платите на граѓаните кои чекаат работа

Ана Ололовска

Една третина од Словенија ќе биде покриена со 5Г мрежа до крајот на годинава

А1он