Османи: Борел застана на страната на агресорот Србија

Од:

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, го обвини високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Јосеп Борел за пристрасност.

-Ако Борел ги почитувал основните принципи на неутралност, наместо да го обвинува Косово, на Србија ќе и споменел некој од прекршените бриселски договори, наведе Османи на својот Фејсбук профил.

Она што го видовме од Борел е дека тој беше јасно пристрасен, застана на страната на агресорот и презентираше целосно искривена реалност, напиша Османи.

Таа додаде дека Косово никогаш нема да се откаже од јасната цел за долгорочен мир и стабилност, како и од законот и редот на целата нејзина територија.

Би можело да ве интересира

Курти претстави шест услови за формирање на ЗСО во Косово

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Ана Ололовска

Борел: ЕУ е целосно енергетски независна од Русија

Милановиќ: Борел не третира како да сме ретардирани

А1он

Фондацијата Фридрих Еберт состави нацрт статут за ЗСО

„Вечерње новости“: Лајчак, Ескобар, Плетнер и Бон после Божик доаѓаат во Белград