Ослободени членовите на екипажот на грчкиот танкер кои беа киднапирани во Того

Од:

Тројцата членови на екипажот на грчкиот танкер кои беа киднапирани на почетокот на ноември годинава во Того се ослободени, додека пак четвртото лице починало, соопштуваат од компанијата во чија сопственост е танкерот „Елка Аристотелис” што беше мета на вооружен напад.

Од компанијата денеска соопштија дека ослободените државјани на Грција, Филипини и Грузија се безбедни и во добра состојба, им бил извршен лекарски преглед и им се предадени на локалните власти за да се вратат во нивните земји, а биле контактирани и нивните семејства.

Четвртиот член на екипажот што беше киднапиран и е филипински државјанин, починал, поради болест.

На 4 ноември 2019, беше извршен вооружен напад врз танкерот под грчко знаме “Елка Аристотелис” што бил закотвен во главниот град на Того, Ломе и беа киднапирани четири од 24 членови на екипажот.

Би можело да ве интересира

Грчкиот Парламент го изгласа законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Ана Ололовска

Денеска средба Макрон – Мицотакис во Париз

Ана Ололовска

Аеродромите во Грција спроведоа превентивни контроли за коронависрусот

Пецас: Се надеваме дека Франција е расположена да направи чекори за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Ана Ололовска

Писмо од Кумуцакос до ЕК со грчките позиции за заедничка политика за миграција и азил

Ана Ололовска

Грција ќе издаде 15-годишна обврзница

Ана Ололовска