Опозицијата тврди: Киличдароглу денеска ќе биде прогласен за 13 претседател на Турција

Од:

Лидерот на турската опозиција Кемал Киличдароглу изјави дека води против претседателот Тајип Ердоган на претседателските избори и покрај тоа што државните медиуми го ставаат Ердоган во водство во раните резултати.

Извори од двата штабови рекоа дека, врз основа на делумните резултати, претседателските избори најверојатно ќе се одржат во вториот круг на 28 мај, при што ниту еден од двајцата главни кандидати не го достигнал прагот од 50 проценти потребен за целосна победа.

Наведувајќи манипулации во известувањето за предвремените резултати на претходните избори, опозицискиот градоначалник на Истанбул Екрем Имамоглу рече дека никој не треба да обрнува внимание на резултатите објавени од државната агенција Анадолу.

„Киличдароглу денеска ќе биде прогласен за 13-ти претседател на нашата земја“, рече Имамоглу на прес-конференција.

Анкетите на јавното мислење пред изборите му дадоа на Киличдароглу, кој е на чело на шестпартискиот сојуз, мало водство. Двете анкети во петокот покажаа дека е над прагот од 50 проценти.

Претседателските избори ќе одлучат не само кој ќе ја води Турција, туку и како ќе се управува со неа, каде се движи нејзината економија во услови на длабока криза за трошоците на животот и за обликот на нејзината надворешна политика.

Би можело да ве интересира

Тројца исчезнати во хеликоптерска несреќа во Турција, еден пожарникар пронајден жив

ВИДЕО: Голема спасувачка акција за извлекување на Американец загавен во пештерски комплекс во Труција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Застрашувачко невреме во Турција: Двајца мртви, се трага по четворица

Катерина Ѓуровски

Во знак на благодарност за солидарноста по земјотресот, училиште во Турција ќе го носи името на нашата држава

Орце Костов

12 лица загинаа, а 19 се повредени во автобуска несреќа во Турција

Горан Наумовски