Опозицијата го нападна Курти – за Харадинај настапот во Брисел е смешен, ДПК смета дека се игра по нотите на Вучиќ

Од:

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, го оцени како неуспех учеството на косовскиот премиер Албин Курти на разговорите со српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел, велејќи дека „заемното признавање треба да биде приоритет, а не други теми“.

dobivaj vesti na viber

„Изненадувачки е зошто признавањето на Косово не е приоритет. Првиот приоритет на Курти е трансформација од ЦЕФТА во СЕФТА. Смешно. Како и вториот приоритет, мировниот договор меѓу двете земји, како и пристапот кон исчезнатите,“ напиша Харадинај на социјалните мрежи.

Според опозицискиот политичар, таквиот пристап, да се разговара за други теми, без меѓусебното признавање, како што се случуваше порано во процесот на дијалогот, нема резултати и „во оваа фаза е опасен за Косово“.

И од Демократската партија на Косово, најсилната опозициска партија, порачаа дека Курти во Брисел отишол според условите кои ги поставил претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Курти: Штрајкот во косовското образование се користи како оружје против премиерот

А1он

Владата на Косово потврди: Атентатот на Курти требало да го изврши Албанец со добри снајперистички способности

А1он

Курти: Министерот не може сам да се справи со состојбата во косовското здравство

А1он

Премиерот Курти во ненајавена посета на Тирана

А1он

Штрајкот на косовските просветни работници продолжува и по средбата со Курти

А1он

Курти: Народот знае дека обединувањето на Косово и Албанија е неопходно

А1он