ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Од:

Обединети нации негираат дека Турција добила попуст од 25 отсто на цените на житото од Украина во согласност со Договорот од Истанбул поддржан од ОН.

dobivaj vesti na viber

– Направивме многу истражувања, колку што е можно и можам да ви кажам дека немаше попуст во Договорот за Црноморската иницијатива, што беше потпишан во Истанбул. Изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, изјави Стефан Дуџарик.

На 22 јули Турција, ОН, Русија и Украина потпишаа Договор за повторно отворање на трите украински пристаништа Одеса, Чорноморск и Јужни за извозот на жито, што повеќе месеци беа блокирани поради руската инвазија врз Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На рефрендумите во Украина гласале повеќе од 20% од населението, не се забележани прекршоци

А1он

Украина извести дека вратила нови територии на истокот на земјата

А1он

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Радев свика консултативна средба поради конфликтот во Украина

А1он

Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

Ана Ололовска