Омикрон стигна и во Хрватска

Од:

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска.

Информацијата денеска ја потврди Институтот Руѓер Бошковиќ преку кусо соопштение.

Лице кое правело тест за корона изразило сомнеж за можност дека е заразено со омикрон, поради контактот со лице од Јужноафриканската Република.

На негово барање, примерокот е испратен на понатамошна обработка во Лабораторијата за напредна геномика на РБИ.

За резултатите се информирани Хрватскиот завод за јавно здравје и Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Милановиќ: Предавник е секој оној од Хрватска кој ќе гласа за санкции кон Додик

А1он

Хрватска ги советува своите граѓани да не патуваат во Украина

А1он

Омикрон дефинитивно нема да биде последната верзија на коронавирусот, научниците предупредуваат на „Франкенштајн варијантата“

Ана Ололовска

Фајзер започна со тестирање на вакцината против омикрон

Ана Ололовска

8.471 нов случај на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Во Словенија изолацијата за омикрон скратена од десет на седум дена

А1он