Околу 220 лица спасени во близина на грчкиот остров Крит

Од:

Југоисточно од грчкиот остров Крит рано утрово биле спасени околу 220 бегалци и мигранти, кои со мал рибарски чамец тргнале од Либан, а крајната дестинација била Италија, соопшти портпаролот на крајбрежната служба на Грција Никос Кокалас говорејќи за грчката телевизија ЕРТ, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Луѓето биле во мал рибарски чамец наменет за не повеќе од 15-20 лица, а Кокалас истакна дека „колку и да звучи неверојатно во чамец што не собира повеќе од 15-20 лица, имаше 220 луѓе“.

Откако биле забележани мигрантите, веднаш биле известени бродовите што биле во близина, а лицата биле спасени од еден таков брод и најверојатно ќе бидат пренесени на островот Кос со оглед на тоа дека таму постои прифатен центар.

Според портпаролот на крајбрежната служба на Грција, во првата половина на 2022 година околу 15.000 луѓе биле спречени да влезат во грчките територијални води, бројка што е двојно поголема во споредба со истиот период лани.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Грција планира да ја прошири 80 километри оградата кај Еврос на границата со Турција

А1он

Угостителски објекти во Грција затаиле приход од над пет милиони евра

А1он

Грчки град е најважната точка во ЕУ: Се користи за воени пратки, од тенкови и оклопни транспортери до хеликоптери

А1он

Христов: Интерконекторот со Грција ќе стартува од 1 октомври

Во Грција потврдени вкупно 50 случаи на мајмунски сипаници