Ограничени маржи на брашно, масло, шеќер, сол во Црна Гора

Од:

Во Црна Гора од денеска стапува во сила одлуката со која се ограничува максималниот износ на маржи во продавниците на големо на пет осто, за пченично брашно – тип 400 и 500, шеќер, масло, сол, додека за малите продавници ќе биде седум отсто.

dobivaj vesti na viber

Со ограничување на маржите, овие главни производи би можеле да бидат поевтини. Одлуката е усвоена на последната владина седница на Црна Гора.

Цените на основните намирници годинава се зголемија драстично, особено откако на 24 февруари Русија почна војна во Украина.

Па така, за литар масло во почетокот на 2021 година во Црна Гора беше потребно да се издвои едно евро. Во јануари 2022 година, чинеше 1.40 евра. Цената на производот во црногорските маркети сега се движи меѓу 2.3 и 2.4 евра. Килограм брашно, тип 400, во јануари 2021 година чинеше 40 центи, а година дена подоцна дојде до поскапување од 50 отсто. Сега цената на брашното се движи околу 80 центи.

За килограм сол треба да се плати меѓу 50 и 60 центи, а за шеќер – деведесет и пет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата во Цетиње

Ана Ололовска

ВИДЕО: Откриен идентитетот на извршителот на масакрот во Цетиње

Ана Ололовска

Абазовиќ за масовното убиство во Цетиње: Трагедија каква Црна Гора не памети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најголемиот масакр во поновата историја на Црна Гора, неофицијално 11 жртви, меѓу нив и деца

Ана Ололовска

Руски дипломат е прогласен за непожелна личност во Црна Гора

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожарот кај Бар под контрола, луѓето и куќите се безбедни

А1он