Одржана Парадата на гордоста во Приштина

Од:

Под мотото „За кого ти бие срцето“, денеска во главниот град на Косово е одржана третата Парада на гордоста, на која учествуваа неколку стотици припадници на ЛГБТИ заедницата, нејзини поддржувачи и активисти на граѓанското општество.

Ленд Мустафа, еден од организаторите на парадата, изјави дека преку оваа манифестација уште еднаш се бараат основните права на заедницата, кои се гарантирани и со Уставот, но не се соодветно дефинирани со законите.

На годинешната парада учествуваа и американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет, градоначалникот на Приштина Шпенд Ахмети, како и гости и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата од Македонија, Србија и Албанија. Меѓу учесниците беше и истакнатиот активист за правата на оваа заедница од Тетово, Беким Асани.

Парадата беше обезбедувана од косовската полиција и, како и манифестациите од минатата и предминатата година, помина без ниту еден инцидент.

Би можело да ве интересира

Смена на врвот на Социјалдемократската партија на Косово по изборниот дебакл

Ана Ололовска

Нова средба денеска на Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово

Ана Ололовска

Косово отвори конзулат во Хамбург

Ана Ололовска

Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово и натаму без договор за коалиција

Ана Ололовска

Хазири: Денеска ќе се постигне големиот договор меѓу ЛДК и ВВ за промени во Косово

Ана Ололовска

Една година од формирањето на војската на Косово

Ана Ололовска