Одржана Парадата на гордоста во Приштина

Од:

Под мотото „За кого ти бие срцето“, денеска во главниот град на Косово е одржана третата Парада на гордоста, на која учествуваа неколку стотици припадници на ЛГБТИ заедницата, нејзини поддржувачи и активисти на граѓанското општество.

Ленд Мустафа, еден од организаторите на парадата, изјави дека преку оваа манифестација уште еднаш се бараат основните права на заедницата, кои се гарантирани и со Уставот, но не се соодветно дефинирани со законите.

На годинешната парада учествуваа и американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет, градоначалникот на Приштина Шпенд Ахмети, како и гости и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата од Македонија, Србија и Албанија. Меѓу учесниците беше и истакнатиот активист за правата на оваа заедница од Тетово, Беким Асани.

Парадата беше обезбедувана од косовската полиција и, како и манифестациите од минатата и предминатата година, помина без ниту еден инцидент.

Би можело да ве интересира

Брисел: Засега нема разговори за српските општини, таа обврска ја презеде Приштина

А1он

Ветераните на ОВК му порачаа на ЕУЛЕКС дека ќе му одговорат „исто како на Југославија“

Ана Ололовска

ВИДЕО: ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на ОВК, најавени нови апсења

Ана Ололовска

Тачи: Ќе поднесам оставка ако се покрене обвинение од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

Прво апсење на обвинет од Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска