Одложена средбата на Процесот Брдо-Бриони во Словенија идната недела

Од:

Словенечкиот претседател Борут Пахор ја одложи средбата на Процесот Брдо-Бриони, што требаше да се одржи в понеделник, 29 јуни, во Крањ, поради епидемиолошката состојба во земјата и во регионот.

Процесот Брдо-Бриони е серија на мултилатерални настани посветени на земјите од Западен Балкан и нивните напори да станат членки на Европската унија, а во него учествува и С. Македонија.

На состанокот, како што се наведува во соопштение од неговиот Кабинет,  требаше да присуствуваат претседателите на сите земји-членки на иницијативата.

Пахор ги известил претседателите на тие држави дека мора да ја одложи закажаната средба, бидејќи како домаќин, и покрај многу планирани мерки, тој не може да обезбеди услови во кои нема да постои ризик од пренесување на инфекцијата.

 

Би можело да ве интересира

Словенечката полиција ги истражува заканите кон политичарите

А1он

Смртни закани за словенечкиот премиер Јанез Јанша

Катерина Павлова-Николовска

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска

Во Словенија секој трет тест е позитивен на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

А1он