Од удар на гром на Мал Триглав повредени 18 планинари, од кои двајца потешко

Од:

Од удар на гром во Мал Триглав вчера биле повредени 18 планинари, од кои двајца потешко, информираат од полициската управа во Крањ.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува Глас Истре, во 20 часот и 30 минути полициски хеликоптер и спасувачи префрлиле двајца тешко повредени планинари од Кредарица до КБЦ Љубљана. Според првичните информации, нивните животи не се во опасност.

Останатите планинари се полесно повредени и тие остануваат во Кредарица под лекарски надзор.

Според извештаите, гром удрил неколку пати во областа каде што биле планинарите. Инцидентот се случил кога група од 18 планинари се враќале од Триглав кон Мал Триглав и Кредарица.

Екипата пристигнала во областа Триглав со полициски хеликоптер при нормално време. Во меѓувреме ситуацијата многу се влошила, па хеликоптерот морал да слета пониско. Спасувачкиот тим потоа започнал со класично спасување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

А1он

Во Словенија падна снег

Катерина Павлова-Николовска

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

А1он

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

А1он

Словенечката опозиција незадоволна од работата на Владата во првите 100 дена

А1он