Од Турција во Франција депортирани 11 припадници на ИД

Од:

Турција депортираше 11 француски државјани за кои постои сомневање дека се членови на ИД, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

За „странските терористички борци“ се вели дека биле вратени во матичната земја, но нивните идентитети не се наведени.

Минатиот месец Анкара го засили процесот на враќање на лицата за кои постои сомневање дека се странски припадници на ИД од турските затвори или од Сирија, со изговор дека Турција „не е хотел“ за странски борци.

Депортирани се повеќе од 60 такви странци, вклучително и осомничени припадници на ИД од САД, Данска, Германија, Ирска и Холандија.

Би можело да ве интересира

Анонимус Грција тврдат дека хакирале турски сајтови

Турски хакери нападнаа грчки владини сајтови

Со кауција ослободени новинарите на Анадолија

Предраг Петровиќ

Акцијата на египетските безбедносни сили е длабоко загрижувачка и неоправдана

Предраг Петровиќ

Агенцијата „Анадолија“ упати апел до властите во Египет за ослободување на нејзините вработени

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ана Ололовска