Од сабота дозволено двојно повеќе верници во црквите во Грција

Од:

Црквите во Грција, како и сите останати религиозни објекти во земјата, од сабота ќе функционираат со дополнително ублажени мерки, односно ќе биде дозволено да примаат двојно повеќе верници, согласно новата министерска одлука што е во сила од 6 јуни до 9 јули 2020 година, јави дописничката на МИА од Атина.

Наместо досегашното правило едно лице на десет метри квадратни, дозволено ќе биде едно лице на пет метри квадратни, односно доколку црквата е со површина од над 500 метри квадратни, во внатрешниот дел ќе може да влезат 100 лица (наместо 50 досега).

Правилата за држење растојание од еден и пол метар, за контролирано влегување, за природно проветрување на просторот, за користење антисептик на влезовите, како и препорака за носење маска, остануваат непроменети.

Истите правила важат и за манастирите и останатите религиозни објекти во Грција.

Со укинување на забраната за движење на граѓаните, од 4 мај годинава, црквите и останатите религиозни објекти во Грција, беа отворени, но само за индивидуални молитви, додека пак од 17 мај дозволени се и литургии со присуство на верници.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: По коронавирусот, Вухан го погоди и голема поплава

Горјан Грнчаровски

Во Франција од коронавирус починале близу 30.000 лица

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

36 туристи кои пристигнале во Грција позитивни на коронавирус, 20 од нив се Срби

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десетина жители на сибирско село заразени од Ковид-19, руските власти прават канал за да го спречат ширењето на вирусот во земјата

А1он