Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Од:

Од 530.698 направени тестови на над четири милиони посетители на Грција, кои преку копнените граници, авионски или со брод пристигнале во Грција во периодот од 1 јули до 20 септември 2020 година, регистрирани се 1.238 позитивни случаи, а први на листата со најголем број новозаразени посетители се државјаните на Албанија, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно официјалните податоци од Секретаријатот за цивилна заштита на Грција, најголемиот број позитивни случаи на коронавирусот, 886, се по тестовите направени на аеродромите, 324 се на копнените граници, а 28 на пристаништата.

Од позитивните случаи, 175 се државјани на Албанија, 138 на Франција, 106 на Бугарија, 93 на Романија и 80 српски државјани.

Од почетокот на епидемијата, заклучно со вчера, во Грција се направени вкупно 1.221.017 тестови, потврдени се 15.928 позитивни случаи, а починаа 352 лица.

Би можело да ве интересира

Анкета: Американците помалку му веруваат на Трамп откако тој се зарази со коронавирусот

Жарко Настоски

Коронавирусот не го одмина ни европскиот шампион Баерн, Гнабри е позитивен

Жарко Настоски

Бугарскиот претседател Радев во самоизолација откако имал контакт со заразен од Ковид-19

Жарко Настоски

Од четврток во Бугарија задолжително носење маски и на отворено

Жарко Настоски

НАТО донира 60 респиратори во Албанија

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски