Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Од:

Со патнички ферибот, од островот Лезбос на атинското пристаниште Пиреас, рано утрово пристигнаа 367 беглаци и мигранти, кои дополнително, со автобуси ќе бидат распределени во прифатни центри низ Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Претпладнево, се очекува да стигнат уште 20 бегалци и мигранти од островот Кос.

Префрлањето на барателите на азил од островите во делови на Грција е во рамките на политиката на грчката Влада за справување со проблемот со пренатрупаност во прифатните центри на островите.

Би можело да ве интересира

Филипов: Деловните заедници се оние кои треба да ги решат трговските марки согласно Договорот од Преспа

Вучиќ: С.Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат“ за изградба на брзата пруга Атина-Скопје-Белград

Ана Ололовска

Состанок на Националниот совет за надворешна политика во грчкото МНР

Ана Ололовска

Павлопулос: Грција е подготвена да ги поддржи земјите од регионот на нивниот европски пат

Ана Ололовска

Се намалува населението во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Србија од денеска во дводневна официјална посета на Грција

Ана Ололовска