Од Грција за Германија заминаа 139 бегалци

Од:

Група од 139 баратели на азил, меѓу кои деца со сериозни здравствени проблеми и нивните семејства, како и деца бегалци без придружба кои досега беа сместени во камповите во Грција, денеска, од атинскиот аеродром заминаа за Германија, јави дописничката на МИА од Атина.

Алтернативниот министер за миграција и азил на Грција Јоргос Кумуцакос, рече дека станува збор за првата мешана група што заминува за Германија по пожарот во бегалскиот камп Мориа на Лезбос.

-Од една страна се децата без придружба, во рамките на европската програма за релокација, а од друга страна болните деца, со сериозни здравствени проблеми заедно со членови на нивните семејства, кои заминуваат во рамките на билатералната грчко – германска соработка, рече Кумуцакос, објаснувајќи дека сите бегалци кои денеска заминаа биле тестирани за Ковид-19, а резултатите биле негативни.

Би можело да ве интересира

Албански новинар тврди дека Дендиас е Албанец и е братучед на Рама

Ана Ололовска

Рама и Дендијас се договориле прашањето на поморската граница меѓу Грција и Албанија да го решаваат меѓународните инстанци

Жарко Настоски

Грција бара ембарго на извоз на оружје во Турција

Жарко Настоски

Грција ќе го продолжи воениот рок од девет на 12 месеци

Ана Ололовска

Мицотакис: Оградата на границата со Турција ќе биде готова до април

Ана Ололовска

Насилството врз животните во Грција станува кривично дело

А1он