Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

Од:

Најмалку 800 бегалци и мигранти од пет грчки острови, во текот на денот, со патнички брод ќе пристигнат во Атина, а потоа со автобуси ќе бидат распределени низ континентална Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, 724 лица, вчера тргнале од островот Лезбос, а бродот ќе застане и на Хиос, Самос, Лерос и Кос, од каде што дополнително ќе бидат земени бегалци и мигранти, во рамките на планот на Владата за празнење на островите.

Би можело да ве интересира

Грчкиот Парламент го отфрли предлогот за недоверба на министерот за финансии

Ана Ололовска

Мицотакис со поддршка за Макрон

Ана Ололовска

Демарш од Атина за Анкара за новата турска Навтекс

Ана Ололовска

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Ана Ололовска

Лавров во посета на Грција, БиХ и Србија

Ана Ололовска

Турција продолжува со спорните активности во источното Средоземје

Жарко Настоски