Од Франција, Белгија и Германија депортирани 100 албански државјани

Од:

Албанската државната полиција информираше дека вратени се сто државјани на Албанија во Тирана од три земји членки на Европската Унија, бидејќи ги прекршиле правилата за престој во земјите на ЕУ или барале азил.

– Во акцијата која е реализирана во соработка со Фронтекс вратени се 100 албански државјани, од кои 43 од Франција, петмина од Белгија и 52 од Германија. Станува збор за лица за кои е донесена одлука да ја напуштат француската, белгиската и германската територија, поради кршење на правилата за движење во шенген зоната, се наведува во соопштението.

При тоа државната полиција уште еднаш апелира до сите албански државјани да ги почитуваат правилата за движење во шенген зоната и да не вложуваат никакви напори и да се изложуваат на непотребни трошоци „бидејќи шансите за добивање азил за албанските граѓани се нула“.

Само пред неколку дена 104 албански државјани беа вратени во нивната татковина со два чартер-лета од Франција и од Германија во рамките на заедничкиот европски проект, кој го реализираа Франција, Белгија и Германија во соработка со Фронтекс и со поддршка на албанските власти. Од вкупниот број, од Франција се вратени 15, од Белгија пет и од Германија 84.

Би можело да ве интересира

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Протести во Париз поради новиот министер Дарманин, кој е под истрага за силување

Ана Ололовска

Над четири милиони жители на Франција веќе се заразени со Ковид-19, тврди здравствена организација

А1он

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Германската полиција трага по хрватско оружје продадено на неонацисти

А1он

Макрон побара Израел да не анектира делови од Западениот Брег

Ана Ололовска