Од 25 април се обновува железничката линија Софија-Истанбул

Од:

Од 25 април повторно ќе сообраќа меѓународниот воз на линија Софија-Истанбул. Одлуката е донесена откако раководствата на Бугарските железници и Турските железници (ТЦДД) се договорија возот повторно да стартува пред почетокот на летната сезона, пренесува БГНЕС.

dobivaj vesti na viber

Меѓународниот воз од Истанбул ќе тргне во 22.00 часот на 25 април и ќе пристигне на централната станица во Софија во 09.35 часот. Во спротивна насока од Софија кон Истанбул, возот ќе тргне според распоредот во 18.30 часот на 26 април и ќе стигне до крајната дестинација Истанбул во 07.00 часот.

Овој воз ќе сообраќа со вагони за спиење и купе вагони, а од 3 јуни за летната сезона се планира да вклучи директен вагон за патување меѓу Букурешт и Истанбул.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕК и додели на Бугарија 11 милијарди евра

Ана Ололовска

Паника во турско одморалиште, се појави ајкула

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Руските дипломати, нивните семејства и техничкиот персонал ја напуштија Бугарија

Ана Ололовска

Протераните 70 руски дипломати и нивните семејства попладнево со два авиона ќе заминат од Софија

Ана Ололовска

Почнуваат консултациите за формирање нова бугарска влада

Ана Ололовска