Од 2021 година возилата во Србија ќе мора да поседуваат катализатор

Од:

Возилата на патиштата во Србија од 2021 година ќе треба да имаат катализатор, јавија српски медиуми.

Техничкиот преглед на возилото од летото 2021 година, како што објаснуваат, ќе ги задолжи српските државјани да имаат катализатори во автомобилите, наведувајќи дека тој дел е неизбежен од системот за издувни гасови на секое ново возило во последните десет години.

Причината лежи во пропишаните еколошки стандарди за составот на издувните гасови што возилата мора да ги исполнат.

Употребата на катализатори е најефективниот метод за отстранување на штетните гасови, а нивната ефикасност е околу 90 проценти.

Во мај 2020 година, ќе се спроведе одредба со која ќе се санкционира пречекорување на дозволено ниво на издувни гасови, со примена од 5 јули 2021 година.

Би можело да ве интересира

Вучиќ и Меркел телефонски разговараа за билатералните односи и ситуацијата во регионот

Вучиќ: Пресудата на поранешниот косовски министер Тодосијевиќ е застрашувачка, Рачак е фабрикувано злосторство

Ана Ололовска

Комерсант: За Вучиќ и Путин шпионскиот скандал е минато

Ана Ололовска

Од 1 јануари 2020 година градинките во Нови Сад ќе бидат бесплатни

Ана Ололовска

Палмер: Нормализација на односите Белград-Приштина значи и меѓусебно признавање

Ана Ололовска

Јури Борисов: Можно е Русија да и продаде на Србија С-400