Од 1 јуни се отвораат основните училишта и градинките во Грција

Од:

По едногласната позитивна препорака на Комисијата на епидемиолози, за справување со вонредни состојби во јавното здравје, следниот понеделник, на 1 јуни 2020 година ќе се отворат основните училишта и градинките во Грција, соопшти вечерва портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на утрешниот редовен брифинг со новинарите, министрите за образование и за внатрешни работи ќе ги објаснат деталите за начинот на кој ќе работат основните училишта и градинките.

Пред две седмици во училишните клупи се вратија матурантите, а минатиот понеделник започна наставата за сите средношколци.

Би можело да ве интересира

Во Украина за еден ден пријавени над сто смртни случаи

Предраг Петровиќ

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во карантин откако се заразил еден од неговите телохранители

Горјан Грнчаровски

Првата пилот-серија од вакцината „Спутник V“ испратена низ руските региони

Анализа: Најзагрозени од вирусот се вработените во Домовите за стари лица, продавачите се прилично безбедни

Ана Василевска

Париз и Марсеј прогласени за ризични зони од Ковид-19

ЕУ постигна договор за вакцина против Ковид-19 со АстраЗенека

Предраг Петровиќ