Обвинителство на БиХ: Од Кина набавени 100 неупотребливи респиратори

Од:

Сто респиратори од Кина што неодамна ги набавил кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина за болници во ентитетот се неупотребливи и нема да се користат на одделенија за интензивна нега на тешки пациенти со коронавирус, потврди обвинителството на БиХ.

Државното обвинителство појасни дека истрагата за спорната набавка на респиратори, отворена на 4 мај, спровела стручна експертиза на машини купени во Кина, откривајќи дека „тие ги немаат ниту минималните основни карактеристики за правилен третман на пациенти“, вклучително и за оние кои се болни од Ковид-19.

„Употребата на овие вентилатори во единиците за интензивна нега не се препорачува“, се вели во соопштението, додавајќи дека интензивната истрага продолжува и дека се испитуваат сите околности под кои се набавени респираторите со буџетски средства. Апаратите ги набавила фирма на извесен Фикрет Хоџиќ кој е познат само по тоа дека е водител на ријалити шоу на локална телевизија. Неговата фирма во момент на потпишување договор немала потребна дозвола за трговија со медицински апарати. За апаратите во директна спогодба се платени 5,3 милиони евра.

Би можело да ве интересира

СЗО: Британскиот тип на коронавирусот откриен во 70 земји

Жарко Настоски

Претседателот на Танзанија одбива вакцина и тврди дека Господ штити од Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Во САД во јануари најмногу смртни случаи од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Гејтс: На социјалните мрежи се шират „луди“ теории на заговор

Ана Ололовска

Во Албанија циркулира мутација на коронавирусот, но се уште не е идентификувана

Ана Ололовска

Кина: Воените летови кај Тајван се предупредување против странското мешање и залагања за независност на островот

Ана Ололовска