Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

Од:

И покрај лошите временски услови, потрагата по момчето кое на 17 јануари бран го одвлече во морето во Херцег Нови ќе продолжи и денеска, а ќе биде вклучен и хеликоптерот Фронтекс од Италија.

Помошник-директорот на Управата за поморска безбедност и управување со пристаништа, Жарко Лукшиќ за порталот „Подгорица Дан“ изјави дека поради неповолните временски услови нуркачите и пловните објекти не можат да ја пребараат областа, па се очекува пристигнување на хеликоптерот на Фронтекс.

„Хеликоптерот на Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (ФРОНТЕКС) се очекува нешто по 10 часот и ќе изврши пребарување од влезот во заливот. Утрово временските услови се неповолни, па од морска страна ниту нуркачите, ниту ние со пловните објекти не можеме да го пребараме теренот. Се врши претрес и од копното, што го вршат Службата за заштита и спасување и херцеговската полиција“, посочи Лукшиќ.

Би можело да ве интересира

Скандал во Црна Гора: Полицајци мачеле жртви за потребите на големите криминалци

Горан Наумовски

Многу партии од коалицијата што го победи Ѓукановиќ во 2020 година, ќе го поддржат неговиот противкандидат во вториот круг

Ана Ололовска

До Квон уапсен во Црна Гора, обвинет за кражба на милијарди во криптовалути

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова снимка од извлекувањето на бебето, родителите добиле вознемирувачка порака

Предраг Петровиќ

Дошол да ги надгледува изборите, па спаси бебе во Морача – шведски пратеник денеска е херој во Црна Гора

Горан Наумовски

ВИДЕО: Снимка од спасувањето на бебето – Баба скокнала со внукот во Морача, го извлекле минувачи

А1он