Нуклеарната централа Кршко продолжува со работа по паузата поради земјотресот

Од:

Нуклеарната централа Кршко, која ја прекина својата работа поради земјотресот во соседна Хрватска, не е оштетена и сите нејзини системи се функционални, покажа систематската инспекција во нуклеарката.

Како што се наведува во соопштението на компанијата, планирано е нуклеарната централа да продолжи со работа вечерва во 22 часот, до кога ќе се врши проверка на реакторот и други системи.

Компанијата ги предупреди граѓаните дека при повторното активирање на нукеларката може да дојде до силни звуци.

По вчерашниот силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтерова скала, кој беше почувствуван во целиот регион, нуклеарката Кршко автоматски прекина со работа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозија во фирма за пиротехника во Словенија, има загинати и повредени

Горан Наумовски

Автобус излета од автопат во Словенија, тројца загинати, неколкумина повредени

Ана Ололовска

Во Словенија историски најниско ниво на индексот на перцепција на корупцијата

А1он

Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

А1он

Во Словенија уапсени двајца руски шпиони

А1он

Во Љубљана уапсени двајца руски шпиони