Новости: Белград не сака арбитража поради царините, подготвува контрамерки

Од:

Белград нема да почне арбитража против Приштина поради огромните царини на производи од централна Србија, туку е одлучено да се применат контрамерки што во моментов се разгледуваат, објави весникот Новости.

Според весникот, за арбитража се откажале, бидејќи УНМИК, кој е потписник на ЦЕФТА-договорот во име на Косово, се прогласил за ненадлежен.

– Во таа ситуација, на Белград му останало само да го тужи Косово, како и појавувањето на „Косово” како правен субјект во меѓународното право и по иницијатива на нашата страна, несомнено може да се толкува како признание за „државноста”, поради што е одбиена опцијата за арбитража, наведува весникот.

Косово стана полноправен член на ЦЕФТА во јули 2007 година, а договорот за членство беше потпишан од УНМИК во име на приштинските институции.

Би можело да ве интересира

Експлозија и пожар на факултет во Белград

Ана Ололовска

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Над 115 илјади Косовци годинава ќе гласаат по прв пат

А1он

Палмер: Новата влада во Приштина мора да биде подготвена да ги укине таксите

А1он

ВИДЕО: Децата во Албанија учат дека Косово е Србија