Новиот градоначалник на Бања Лука ги одзеде клучевите од службените автомобили: Нема возење за приватни потреби

Од:

Драшко Станивуковиќ, новиот градоначалник на Бања Лука кој вчера ја презеде функцијата првиот потег што го направи е наредбата да бидат вратени во општинсите кацеларии клучевите од сите службени возила. Тој на Инстаграм објави фотографија на која се гледа работна маса полна со клучеви.

„Никој веќе нема право да користи службени автомобили за приватни цели, како што беше досега. Над 70 проценти од службените автомобили не беа на паркингот пред градската администрација по работното време. Ќе донесеме одлука сите службени автомобили да бидат обележани, а подготвен е и нов правилник за употреба на овие возила“ – порача Станивуковиќ.

Тој додаде дека има и автомобили во вредност од над 100 000 конвертибилни марки (околу 50 000 евра), кои, како што најави, ќе се продаваат затоа што има повеќе приоритетни работи за граѓаните на Бања Лука.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скандалот со општинскиот шпорет и избрканата трудница од работа не се пречка, Велковски бара втор мандат во Лозово

Маја Илиевска-Пачемска

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

Катерина Павлова-Николовска

Уште една кривична пријава за поранешниот градоначалник на Крива Паланка, се сомничи за градежни малверзации

Жарко Настоски

ВИДЕО: Градоначалникот на Бања Лука избега од говорницата во моментот на земјотресот

А1он

Градоначалникот на Демир Хисар позитивен на Ковид-19