Новинарите на словенечката јавна телевизија повторно стапија во штрајк

Од:

Новинарите на словенечката јавна телевизија, три недели по првото барање за промени во раководството и уредувачката политика, денеска повторно стапија во штрајк, барајќи повисоки плати, автономија во работата и промени во раководството.

dobivaj vesti na viber

Бараме новинарска, институционална и уредувачка автономија, почитување на програмските и етичките стандарди, повлекување на штетните одлуки на програмскиот совет и социјален дијалог“, се вели во соопштението на нивниот синдикат.

Поради штрајкот, времетраењето на информативните емисии е намалено на неколку минути, а за попладнето е најавен собир на новинари пред зградата на Собранието, каде имаат намера да побараат државата да се вклучи во решавањето на проблемите на јавното радиотелевизија, како основач на јавниот радио и телевизиски сервис.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пахор: Единствен начин за решавање на проблемите на Западен Балкан е забрзување на процесот за членство во ЕУ

Ана Ололовска

Бројот на слободни работни места во Словенија достигна рекордно високо ниво во вториот квартал

Пожарот во Словенија продолжува да беснее, на италијанската страна има жртва

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар во Словенија, евакуација на три села

Пожар од Италија се прошири кон Словенија

Претседателските избори во Словенија закажани за 23 октомври

Горан Наумовски